Odgovor na pitanje poslanice Naide Delibašić Alagić o problemu nedostatka dežurne apoteke u Općini Kakanj

Na posljednjoj sjednici Skupštine Zeničko-dobojskog kantona postavljeno je pitanje o nedostatku dežurne apoteke u Općini Kakanj. Iako zakon propisuje obavezno dežurstvo apoteka u općinama koje imaju organizovanu hitnu medicinsku pomoć, Kakanj se suočava s problemima finansiranja, što otežava uspostavu takve usluge.

U nastavku donosimo odgovor Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona, u kojem je detaljno pojašnjeno trenutno stanje i mogućnosti za rješavanje ovog problema.

Odgovor na poslaničko pitanje Naide Delibašić-Alagić, dostavlja se
Veza: Vaš dopis broj: 01-33-2143/24 od 01.02.2024. godine i broj: 01-33-2143-1/24 od 19.09.2024. godine

Vezano za poslaničko pitanje Naide Delibašić-Alagić, podneseno na 21. sjednici Skupštine Zeničko-dobojskog kantona održanoj dana 30.01.2024. godine i urgenciju za dostavljanje odgovora podnesenu na 30. sjednici Skupštine Zeničko-dobojskog kantona održanoj dana 17.09.2024. godine, kojim je zatražila odgovor na pitanje zašto Kakanj nema dežurnu apoteku i šta može resorno Ministarstvo uraditi po ovom pitanju, te zamolila da Ministarstvo učini ono što je do njega i dalje uputi ovo pitanje prema Općini Kakanj kako bi se isto hitno riješilo, dostavljamo sljedeći odgovor:

Članom 56. Zakona o apotekarskoj djelatnosti („Službene novine FBiH“, broj: 40/10), propisano je da u sredinama koje imaju organiziranu kontinuiranu zdravstvenu zaštitu (hitna pomoć) najmanje jedna apotekarska organizaciona jedinica mora organizovati dežurstvo u trajanju 00-24 radnim danima, u noćnim časovima, subotom i nedjeljom i u vrijeme praznika, a u skladu sa članom 55. stav 3. navedenog Zakona Ministarstvo zdravstva u saradnji sa Farmaceutskom komorom donosi propis kojim određuje dežurnu apoteku na području grada/općine.

JU „Dom zdravlja“ Kakanj ima organizovanu Službu hitne medicinske pomoći, te prema članu 56. Zakona o apotekarskoj djelatnosti, najmanje jedna apotekarska organizaciona jedinica mora organizovati dežurstvo u trajanju 00-24 radnim danima, u noćnim časovima, subotom i nedjeljom i u vrijeme praznika.

Imajući u vidu nadležnost Ministarstva zdravstva po pitanju određivanja dežurne apoteke na području Općine Kakanj, kao i činjenicu da na području navedene općine apotekarsku djelatnost obavljaju apoteke u privatnom vlasništvu, Ministarstvo je dana 02.10.2024. godine, održalo sastanak u cilju pronalaženja adekvatnog rješenja po pitanju dežurne apoteke. Navedenom sastanku su prisustvovali: načelnik Općine Kakanj Mirnes Bajtarević, sa saradnicima, predstavnica Farmaceutske komore Zeničko-dobojskog kantona mr.ph. Maida Deljkić i osnivač PZU Apoteke „MGM Kakanj“ i PZU Medica Kakanj mr.ph. Maida Goga.

Nakon izlaganja prisutnih konstatovano je da je za rad dežurne apoteke potrebno osigurati finansijska sredstva u iznosu od cca 300.000,00 KM na godišnjem nivou. Općinski načelnik je istakao da Općina Kakanj za sada nema finansijske mogućnosti za takav vid finansiranja dežurne apoteke.

Imajući u vidu sve prethodno navedeno, Ministarstvo zdravstva ne može donijeti pravni akt kojim će odrediti dežurnu apoteku u Općini Kakanj, iz razloga što ne postoji način sufinansiranja dežurne apoteke.

Ujedno Vam ukazujemo da na području Kantona, postoje dežurne apoteke samo u Gradu Zenica i Visokom, te da u ostalim gradovima/općinama nema dežurnih apoteka. Posebno je bitno istaći da u Općini Tešanj i Žepče nema dežurne apoteke, iako su navedene općine osnivači javnih apotekarskih ustanova, upravo zbog problema finansiranja dežurne apoteke.

S poštovanjem!

Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter

   
Back to top button