Hoće li se graditi fabrika za preradu animalnog otpada u Kaknju?

Kakanj je već dugo na ljestvici najzagađenijih gradova u našoj zemlji. Osim termoelektrane i ostalih kompanija teške metalurgije, dodatni izvor zagađenja mogla bi biti fabrika za preradu animalnog otpada o čijoj se izgradnji govori već deset godina. Sada je investitor zatražio ponovno produženje okolinske dozvole, što je izazvalo nezadovoljstvo i bojazan kod mještana koji žive u blizini.

Gotovo deset godina od početka pripremnih radova na fabrici za preradu animalnog otpada u Kaknju, lokalitet danas i dalje isti. Gomila betona. Dok investitor traži obnovu okolinske dozvole, mještani okolnih mjesta koji tvrde da godinama nisu znali ništa ili jako malo, sada su odlučno protiv – ne žele obnovu okolinske dozvole i još jednog zagađivača u jednom od najzagađenijih gradova u Bosni i Hercegovini.

ELVEDIN ALAJBEGOVIĆ, predsjednik Mjesne zajednice Donji Kakanj

“Ja sam 2017. bio predsjednik Mjesne zajednice i nisam bio upoznat 2019. da se tražio zahtjev za obnavljanje. Možda nisam ni trebao biti, ali nije mjesno stanovništvo uopće bilo upoznato sa tim radovima”.

ELDIN GADŽUN, predsjednik Mjesne zajednice Bilješevo

“Dosta nam je – Kakanj nas zagađuje, samo nam treba još ova ovdje fabrika i mi moramo seliti”.

Za projekat se, ističu eko aktivisti i mještani, veže niz nelogičnosti. Od same lokacije – jer nedaleko od ovog mjesta su termalni izvori vode, pa do netransparentnog procesa ranijeg izdavanja okolinskih dozvola. Postavljaju i pitanje vlasništva firme koja je investitor.

MAKSUMA TOPALOVIĆ, izvršna direktorica Udruženja “Alternative” Kakanj

“Familija Grlić Radman koji imaju u Zagrebu sličnu tvornicu. Istražili smo i vidjeli i da u Hrvatskoj 2019. do 2022. je jedan od vlasnika/ suvlasnika tvornice zatajio i nije prijavio imovinu oko 2,11 miliona eura. Postavlja se pitanje šta će se tek desiti u drugoj državi, u Bosni i Hercegovini.

RAŠID ŠAHINOVIĆ, predsjednik Mjesne zajednice Modrinje

“Recimo Visoko mesna industrija, Tešanj mesna industrija, Breza i Travnik mesna industrija, da se nigdje tu u blizini ne pravi ta fabrika nego da nam dovode ovdje da zagade i ovo malo što imamo iole čistog zraka”.

Uradili su peticiju i predali je općinskom vijeću, ali tematska sjednica nije zakazana. Ipak, ovaj put općinska garnitura, čini se, ispravlja greške ranije administracije i ne žele izgradnju ove fabrike u kaknju.

MIRNES BAJTAREVIC, načelnik Općine Kakanj

“Smatramo da nam još jedna takva fabrika na području općine Kakanj ne treba. S obzirom da iz dokumentacije koju smo pregledali nismo vidjeli dovoljno podataka za koje bismo kazali da je stav pozitivan, tačnije po našem mišljenju određeni podaci u toj studiji koja je dostavljena fale”.

Sada je na potezu Federalno ministarstvo okoliša. Ako investitor počne gradnju, mještani najavljuju proteste.

ELVEDIN ALAJBEGOVIĆ, predsjednik Mjesne zajednice Donji Kakanj

“Ako će nas spasiti 25 zaposlenih, više će nas koštati svake godine stotine oboljelih od karcinoma. Znači, to jedno nepravilno i nelogično razmišljanje i mislim da je pravo pitanje – ako je neko uzeo novac za ovo, mislim da bi bilo dobro da ga vrati”.

Podsjetit ćemo – Kakanj, odnosno Zeničko-dobojski kanton je najzagađeniji u Federaciji BiH. Dok se čeka rasplet situacije i konačna tačka, na samo nekoliko stotina metara uzvodno turistički potencijal, odnosno termalne vode slobodno teku neiskorištene u rijeku.

BHRT

Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter

   
Radio Kakanj