Higijenske navike Evropljana: Čak 96 posto Bosanaca i Hercegovaca pere ruke nakon korištenja toaleta

Ranije istraživanje objavljeno na platformi Statista donosi zanimljive rezultate o higijenskim navikama Evropljana, naročito u vezi s pranjem ruku nakon korištenja toaleta.

Iako se pranje ruku često smatra osnovnim korakom lične higijene i prevencije širenja bolesti, podaci otkrivaju velike razlike među evropskim zemljama u učestalosti pranja ruku i općem shvatanju važnosti ove prakse.

Prema istraživanju, Bosna i Hercegovina prednjači sa 96 posto građana koji redovno peru ruke sapunom nakon korištenja toaleta, što je najviši postotak u Evropi, piše euronews.com.
Odmah iza nje nalazi se Turska, u kojoj čak 94 posto stanovništva redovno prakticira ovu higijensku naviku.

Rumunija, Kosovo i Portugal dijele jednako visok rezultat od 85 posto, dok u Srbiji ruke pere 83 posto ljudi.
S druge strane, Nizozemska bilježi najniži postotak, u toj zemlji samo polovina stanovništva pere ruke nakon toaleta, što je izazvalo iznenađenje s obzirom na opću razvijenost zemlje.

Francuska i Španija također imaju niske rezultate, s oko 38 posto, odnosno 39 posto stanovnika koji ne peru ruke redovno.
Hrvatska se nalazi u sredini tabele, sa 70 posto stanovnika koji peru ruke nakon korištenja toaleta.

Pravilno pranje ruku dokazano smanjuje rizik od širenja mnogih zaraznih bolesti, uključujući proljev, respiratorne infekcije i gripu. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ističe da je pranje ruku sapunom jedna od najučinkovitijih mjera prevencije bolesti, čime se rizik od respiratornih infekcija može smanjiti za 20 posto, a rizik od proljeva i do 50 posto.
Pranje ruku ima veliki utjecaj na globalno zdravlje. UNICEF procjenjuje da bi redovno pranje ruku sapunom moglo spriječiti smrt milion i po djece godišnje od bolesti povezanih s lošom higijenom.
Zanimljivo je da pandemija COVID-19 nije samo osvijestila važnost ove navike, već je dovela i do znatnog povećanja njene učestalosti.

Istraživanja su pokazala da je u prvim mjesecima pandemije zabilježen porast higijenskih praksi, uključujući pranje ruku, u mnogim zemljama. Međutim, nakon povratka u rutinu, mnoge su zemlje zabilježile pad pridržavanja ove prakse.
Kako na kraju teksta navodi euronews.com, podaci jesu možda malo zastarjeli, ali stare navike teško umiru.

Faktor.ba

Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter

   
Radio Kakanj