Kakanj ustaje: Građani potpisuju peticiju i najavljuju nove skupove
Treći mirni protesti pod nazivom “Kakanj ustaje” održani su danas na platou ispred zgrade pošte. Ni kišno vrijeme nije spriječilo građane Kaknja da ponovo izraze svoje nezadovoljstvo zbog poskupljenja cijena usluga JP Vodokom i JP Grijanje Kakanj, kao i zbog njihovih loših usluga, neefikasnog trošenja javnog novca i neadekvatnih lokalnih politika, posebno onih koje se odnose na zaštitu kvaliteta zraka, okoliša i zdravlja građana.
Jedna od glavnih tačaka nezadovoljstva građana jeste nezakoniti obračun cijena komunalnih usluga za period od 1. do 28. februara 2025. godine, donesen retroaktivno Odlukom od 27. februara 2025. Građani su nastavili podnositi prigovore, a ispred neformalne grupe građana “Kakanj ustaje” podnesen je prigovor sa više od 300 potpisa. Također, žalba je dostavljena Ombudsmanu za prava potrošača FBiH, sektoru za potrošače pri Ministarstvu trgovine Vlade FBiH, Uredu za inspekcije ZDK, a planirano je i obraćanje Ministarstvu lokalne uprave i samouprave.
Relevantne institucije su sada na potezu, a građani najavljuju i mogućnost pokretanja tužbe ukoliko se ne postupi po njihovim zahtjevima.
Danas je zvanično započeto i potpisivanje peticije kojom se traži preispitivanje poskupljenja komunalnih usluga i grijanja, kao i neefikasnog i netransparentnog trošenja javnog novca. Cilj građanske inicijative jeste poboljšanje lokalnih politika koje direktno utiču na standard i kvalitet života stanovnika Kaknja.
Neformalna grupa građana “Kakanj ustaje” u narednim danima nastavit će s prikupljanjem potpisa, dok će se mirni protesti, koji su ranije održavani nedjeljom, prebaciti na radne dane. O svim budućim aktivnostima javnost će biti blagovremeno obaviještena.
Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter