U BiH i Srbiji od danas nije obavezna zimska oprema za vozila, u Hrvatskoj od 15. aprila

Vozači u Bosni i Hercegovini i Srbiji prema važećim zakonima od danas nisu obavezni posjedovati i koristiti zimsku opremu na cestama, dok u Hrvatskoj ova obaveza ostaje na snazi još 15 dana, tačnije do 15. aprila, javlja Anadolu.
U BiH i Srbiji korištenje zimske opreme je obavezno u periodu od 1. novembra do 1. aprila, dok u Hrvatskoj ovo pravilo važi za period od 15. novembra do 15. aprila.
Iz Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK) napominju vozače da je po isteku obaveze posjedovanje zimske opreme, potrebno pristupiti pripremi vozila za vožnju na višim temperaturama. Da bi vožnju u proljetnim uslovima učinili što udobnijom i sigurnijom, a ujedno izbjegli skupe kvarove, za to je, kako navode, važno izvršiti adekvatne pripreme.
– Provjera i zamjena guma
Zimski pneumatici (gume) nisu prilagođeni za vožnju u uslovima visokih temperatura, te je iz tog razloga bitno promijeniti pneumatike, tj. gume. Stanje guma igra ključnu ulogu u osiguravanju sigurnosti i kontrole na putu. Potrebno je pregledati gume i provjeriti da li su istrošene, da li imaju neravni gazeći sloj, izbočine ili pukotine. Zamijeniti ih ukoliko je potrebno. Istrošene gume mogu značajno uticati na upravljanje vozilom, posebno na mokrim površinama, upozorili su iz BIHAMK-a.
– Čišćenje vozila
Zimsko vrijeme može ostaviti ostatke soli, pijeska i prljavštine na cestama. Potrebno je dubinski očistiti vozilo kako bi se uklonile sve korozivne tvari koje su se nakupile tokom hladnijih mjeseci. Čišćenje automobila pomaže u spriječavanju hrđe i održava dugovječnost vozila.
Također, klima uređaj je još jedan dio na koji se mora obratiti pažnju, jer je tokom zime često korištena. Da ne bi došlo do razvoja bakterija i gljivica, nakon zime treba promijeniti filter klime.
Redovno provjeravati ulje, rashladnu tečnost, tečnost za kočnice i tečnost za servo upravljač i po potrebi dopuniti ili promjeniti. Zanemarivanje održavanja tekućine može dovesti do oštećenja motora, pregrijavanja ili kvara kočnica. Ne zaboraviti slijediti preporuke proizvođača za vrste tekućina i intervale zamjene. Navode također kako je potrebno probvjeriti akumulator, kočnice, svjetla.
Na kraju iz BIHAMK-a navode kako je bitno biti spreman za neočekivane hitne slučajeve, odnosno spakovati komplet za hitne i neočekivne slučajeve sa osnovnim stvarima kao što su pribor za prvu pomoć, baterijsku lampu, kablove za klemanje, komplet za popravku gume i reflektirajući trougao upozorenja. Ovi predmeti se mogu pokazati bitnim u slučaju kvarova ili nesreća.
Statistike pokazuju da pripremljena vozila i oprezni vozači imaju značajno nižu stopu nezgoda tokom proljeća.
zenicablog.com
Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter