S bh. ličnom kartom može se putovati u pet država, a bez vize u 123 zemlje

S bh. ličnom kartom može se putovati u pet država, a bez vize u 123 zemlje- Građani Bosne i Hercegovine od 1. januara ove godine mogu putovati na Kosovo samo s ličnom kartom.
Međutim, problem je što maloljetni građani, odnosno djeca, nemaju ličnu kartu i nije im dozvoljen prelazak granice. Vlada Kosova je jednostrano omogućila da državljani Bosne i Hercegovine od 1. januara 2025. godine mogu putovati na Kosovo isključivo s ličnom kartom. S obzirom na to da djeca nemaju lične karte, a tom odlukom nije precizirano da mogu putovati s pasošem ili izvodom iz matične knjige rođenih, granična policija Kosova nema drugu opciju osim da roditelje s djecom vrati, odnosno ne dozvoli im ulazak na teritoriju Kosova. Iako policija ima razumijevanja za roditelje s djecom koji stotinama kilometara putuju iz BiH ka Kosovu, ne mogu im dozvoliti prelazak granice jer nije izričito navedeno da djeca mogu ući s pasošem ili rodnim listom.
Kosovo je peta država u koju bh. građani mogu putovati s ličnom kartom. Naime, građani Bosne i Hercegovine su i ranije mogli koristiti važeću bh. ličnu kartu kao putni dokument prilikom prelaska granica sljedećih zemalja s kojima BiH ima potpisan međunarodni sporazum: Republika Srbija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Albanija.
– Napominjemo da se bh. lična karta ne može koristiti kao važeći putni dokument prilikom putovanja u zemlje članice Evropske unije ili iz njih, zemlje šengenskog prostora ili druge zemlje s kojima BiH nema potpisan međunarodni sporazum ili ugovor – navedeno je na stranici Granične policije BiH.
Podsjećamo, nakon ulaska Republike Hrvatske u Evropsku uniju, građani BiH moraju posjedovati važeći putni dokument (biometrijski pasoš) za ulazak i bezvizni boravak do 90 dana na teritoriji Republike Hrvatske. Inače, stanovnici pograničnih područja BiH, u skladu sa sporazumom o pograničnom prometu koji, između ostalog, propisuje i izdavanje pograničnih propusnica između BiH i Hrvatske, mogu podnijeti zahtjev za izdavanje pogranične propusnice nadležnoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj stanici Republike Hrvatske, diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Hrvatske u BiH.
A kada govorimo o pasošima i vizama, u posljednjih deset godina BiH nije ostvarila nikakav napredak na listi koja rangira pasoše po broju zemalja u koje njihovi nosioci mogu putovati bez viza. Štaviše, pala je za jedno mjesto i i dalje je najlošije rangirana balkanska država. Prema Henley Passport Indexu, koji već godinama objavljuje istoimena londonska firma, BiH se trenutno nalazi na 43. mjestu, rame uz rame s Albanijom, Gruzijom i Moldavijom, ali dva mjesta iza Sjeverne Makedonije i Crne Gore, devet iza Srbije i čak tridesetak mjesta iza Hrvatske i Slovenije, koje se nalaze na desetom, odnosno jedanaestom mjestu ove liste najmoćnijih pasoša na svijetu.
Građani BiH mogu putovati bez vize u 123 zemlje, što je 17 manje u odnosu na Srbiju i 60 manje u odnosu na Sloveniju i Hrvatsku. Ispred BiH se nalaze i zemlje poput Venecuele, koja je pod američkim sankcijama, Nikaragve i Hondurasa, ali i Bugarske i Rumunije, čiji građani mogu bez vize putovati u čak 177 zemalja.
Zanimljivo je da među zemljama u koje građani BiH i dalje ne mogu bez vize, pored raznih egzotičnih destinacija, malih ostrvskih i afričkih zemalja, spadaju i Alžir, Bahrein, te Azerbejdžan. Na tom spisku se nalaze i SAD, Velika Britanija, Japan, Australija i Irska, ali i Egipat, Kuvajt, Maroko, Pakistan i Saudijska Arabija. S druge strane, za razliku od BiH, građani Srbije mogu bez vize putovati u Azerbejdžan, Egipat i Kuvajt. Slična je situacija i s Hrvatskom.
BiH je, inače, najbolji plasman ostvarila 2014. godine kada je bila na 42. mjestu. Drugim riječima, u posljednjih deset godina nije zabilježen nikakav napredak – naprotiv, nazadovalo se.
U top 10 se ove godine našla i Slovenija, dok je Srbija na 34. mjestu sa 140 destinacija u koje se može bez vize.
Henley Passport Index
Hrvatska je zauzela 11. mjesto prema najnovijem Henley Passport Indexu, kojim se mjeri moć pasoša neke zemlje. Prošle godine bila je na tada najvišem 13. mjestu, dok se prethodnih godina uglavnom kretala između 17. i 18. mjesta. S hrvatskim pasošem moguće je bez vize putovati u 184 države širom svijeta – što je najveći broj do sada.
Na listi najmoćnijih evropskih pasoša u 2025. godini BiH se nalazi na 43. mjestu, odmah ispod Albanije.
Najmoćniji pasoš na svijetu ima Singapur – s njim se može bez vize putovati u 195 od 227 destinacija širom svijeta, što građanima Singapura omogućava najveći nivo slobode putovanja. Slijedi Japan, koji se ove godine popeo s trećeg na drugo mjesto. Japanski pasoš omogućava bezvizni pristup u 193 zemlje, uključujući Kinu po prvi put od pandemije COVID-19.
Ujedinjeni Arapski Emirati, koji zauzimaju deseto mjesto, ostaju jedina arapska zemlja među prvih 10 na listi. Njihovi građani mogu bez vize putovati u 185 destinacija širom svijeta. Tokom posljednje decenije, nosioci pasoša UAE ostvarili su značajan napredak u globalnoj mobilnosti, dobijajući bezvizni pristup za dodatnih 72 destinacije od 2015. godine.
Američki pasoš, koji je 2015. bio na drugom mjestu, danas je na devetom – postao je manje moćan u posljednjih deset godina.
Izvor: večernji.ba
pixel
Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter