Pred kardinalima je drugi dan konklave i moguća četiri kruga glasanja

Najveća konklava u istoriji Katoličke crkve trebalo bi da se nastavi u četvrtak, kada su moguća četiri kruga glasanja, pošto u srijedu – kako se i očekivalo – nije izabran novi papa nakon prvog pokušaja.
Papa Franjo, rođen u Argentini i preminuo u aprilu, izabran je na kraju drugog dana konklave, poslije pet krugova glasanja. Osam godina ranije, takođe su bila potrebna dva dana da bi Nijemac Benedikt Šesnaesti bio proglašen papom.
Kardinali su u srijedu započeli izbor novog poglavara za 1,4 milijarde katolika širom svijeta. Uveče se iz posebno postavljenog dimnjaka, vidljivog s Trga svetog Petra, uzdigao crni dim, što je bio znak da novi papa nije izabran.
Za izbor pape potrebna je dvotrećinska većina, što u ovom slučaju znači 89 glasova. Pojava bijelog dima označava da je novi crkveni vođa izabran.
Rekordnih 133 kardinala iz 70 zemalja učestvuje u tajnom glasanju, što je znatno više u odnosu na 115 kardinala iz 48 zemalja koliko ih je bilo na prethodnoj konklavi 2013. godine. Ovaj porast predstavlja rezultat napora pokojnog pape Franje da proširi globalni doseg Crkve tokom svog 12-godišnjeg pontifikata.
Za sada nema jasnog favorita, iako se kao vodeći kandidati pominju italijanski kardinal Pjetro Parolin i filipinski kardinal Luis Antonio Tagle. Parolin je obavljao funkciju državnog sekretara gotovo cijelo Franjino pontifikata, što je druga najviša pozicija u Vatikanu.
Zbog svoje dosadašnje uloge i umjerenih stavova po mnogim društvenim pitanjima, smatra se da bi, ako bude izabran, nastavio politiku svog prethodnika. Istovremeno, izvori navode da bi mogao pomiriti različite struje unutar Crkve.
Tagle, omiljen među vjernicima Azije, karizmatičan je umjerenjak kojeg često nazivaju „azijskim Franjom“. Ima 67 godina i, kao i Franjo, poznat je po svom zalaganju za siromašne, migrante i druge marginalizovane grupe. Ističe se misionarskim duhom i fokusom na pastoralni rad.
Ako se ispostavi da nijedan kandidat ne može dobiti potrebnu dvotrećinsku većinu, očekuje se da će glasovi biti preusmjereni ka drugim imenima. Tada bi kardinali mogli ujediniti svoje glasove po geografskom kriterijumu, doktrinarnim sklonostima ili zajedničkom jeziku.
Među ostalim potencijalnim kandidatima pominju se Francuz Žan-Mark Avelin, Mađar Piter Erdo, Amerikanac Robert Prevost i Italijan Pjerbatista Picabala.
Nakon relativno liberalnog pontifikata pape Franje, koji je dodatno produbio razlike između tradicionalista i reformista, očekivanja od novog pape su podijeljena.
Jedni priželjkuju nastavak Franjine vizije otvorenije i reformisane Crkve, dok drugi žele povratak konzervativnijim vrijednostima. Mnogi, međutim, izražavaju želju za stabilnijim i predvidljivijim vođstvom.
BHRT
Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter