Jesu li gazde u BiH dužne puštati pse u svoje lokale i šta kaže zakon?

Prisustvo kućnih ljubimaca u lokalima, postaje sve popularnije, u susjednoj Srbiji otvoren je čak i mačji kafić. U BiH, s druge strane, vrlo rijetko je ljubimcima dozvoljen ulazak, a zakonski okvir nejasan je.
Sve više kafića i restorana otvara vrata četvoronožnim gostima. Pet friendly koncept postaje sve popularniji, ali i dalje izaziva podijeljena mišljenja. Dok jedni uživaju u društvu ljubimaca uz kafu, drugima to može smetati.
“Ovo sad bašte, u redu je i nekako, ali u zatvorenim ne, ne bih”; “Ja sam veoma za, volio bih da imamo više. Volio bih da imamo čak i kafiće koji imaju kućne ljubimce, kao što viđamo u nekim drugim gradovima u okolini, npr. u Beogradu. Volim da mazim mace i cuke, volim životinje”, samo su neki od komentara građana.
Što se tiče gostiju lokala u Bosni i Hercegovini, izbor je individualane prirode. S druge strane, za vlasnike lokala, zakonska regulativa ne daje detaljna uputstva o dozvoli ili zabrani boravka kućnih ljubimaca u ugostiteljskim objektima. U Zakonu o hrani definisano je da pojam hrane uključuje i piće. A Pravilnik o higijeni hrane kaže…
Moraju se primjenjivati odgovarajući postupci za kontrolu štetočina i spriječiti da domaće životinje imaju pristup mjestima gdje se priprema hrana, rukuje hranom ili se ona skladišti (ili tamo gdje je nadležni organ to dozvolio u izuzetnim slučajevima, da bi se spriječio pristup koji bi mogao da uzrokuje kontaminaciju).
Uzevši u obzir navedena pravila, kućnim ljubimcima je zabranjen ulaz u ugostiteljske objekte, jer se time štiti higijena hrane i zdravlje ljudi.
Anda Šandal Karić, pravnica, Udruženje Prijatelji životinja:
“Zakonskim okvirom nigdje se eksplicitno ne zabranjuje ulazak pasa, odnosno ljubimaca u objekte gdje se pravi i poslužuje hrana, ali se nalaže vlasnicima da poduzmu preventivne mjere u smislu sprečavanja kontaminacije hrane. A hranom se, shodno zakonskom okviru, podrazumijeva sve ono što ulazi na usta, pa i voda. Stoga je u našoj državi, u suštini, zabranjeno uvođenje pasa u objekte gdje se pravi, konzumira i služi hrana.”
Nedim Sedarević, konobar kaže da do sada nisu imali nikakvih problema po pitanju kućnih ljubimaca:
“Prvenstveno zbog toga što je ugodnija atmosfera,prvenstveno nama konobarima i kolegama, tako i svim gostima koji se nađu ovdje. Apsolutno se niko ne žali što je ogroman plus. Mislim da bi dosta lokala trebalo i da podržava pet-friendly kafiće, jer nema nas puno.”
Uz malo tolerancije i jasno regulisana pravila moguće je da gosti i ljubimci dijele prostor ugostiteljskih objekata. Međutim, da li će ljubimci biti dobrodošli, trenutno je izbor na vlasnicima lokala i njihovoj spremnosti na odgovornost, javlja N1.
Dok se pravila o prisustvu kućnih ljubimaca u ugostiteljskim objektima u BiH direktno ne regulišu, vlasnici biraju da li su njihovi lokali pet friendly ili ne. Oni koji jesu, do sada nisu imali problema.
N1
Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter