ZDK kreće u uvezivanje turističke ponude i borbu protiv sive ekonomije

Opravdati epitet kraljevskog grada glavni je motiv novoosnovane prve općinske turističke zajednice Kaknja, nudeći turistima bogatu kulturno-historijsku baštinu. Kako bi podstakli razvoj turizma, oformljena je i Turistička zajednica Zeničko-dobojskog kantona, kojoj je prvi zadatak uvezati sve općine i gradove, te napraviti jedistven sistem registra svih smještajnih kapaciteta na području kantona. To će uveliko pomoći i u rješavanju problema sive ekonomije.

Kraljevski grad Bobovac, Kraljeva Sutjeska te brojni kulturno-historijski spomenici samo su dio onoga što Kakanj nudi turistima. Novoosnovana općinska turistička zajednica kreće od nule samo s jednim ciljem, a to je razvoj turizma ovog područja.

“Da promovišemo kakanjski, odnosno Zgošćanski stećak, koji stoji ispred muzeja u Sarajevu, da promovišemo tu vrijednost kraljice Katarine”, navodi Edin Bjelopoljak, direktor Turističke zajednice Općine Kakanj.

“Zadatak lokalnih zajednica jeste da osmislimo pravu turističku ponudu”, kaže Mirnes Bajtarević, načelnik Općine Kakanj (SDA).

Upravo je turizam jedan od najvećih potencijala za razvoj privrede, naročito ako se uzme u obzir da ta oblast u ovom kantonu nije bila uređena od 2015. godine. Iskorak je napravljen 2022. usvajanjem Zakona o turizmu, a potom i osnivanjem Kantonalne turističke zajednice.

“Želimo da svi oni koji se bave turizmom u ZDK-u uz našu pomoć, a ne samo svojom promocijom, dobiju što veći broj gostiju i noćenja”, poručuje Samir Šibonjić, ministar privrede Zeničko-dobojskog kantona (NES).

Prema broju registrovanih noćenja, prednjače Olovo i Visoko. Kao središte banjsko-rekreativnog turizma, Olovo je u protekloj godini zabilježilo oko 126.000 noćenja, dok je, s druge strane, Arheološki park Ravne kod Visokog do sada posjetilo oko 245.000 posjetilaca.

“Imali smo goste iz više od 160.000 zemalja svijeta. Veliki je broj i vikend-gostiju”, navodi Semir Osmanagić, direktor Fondacije Arheološki park Bosanska piramida Sunca.

No, veliki broj posjeta se još ne bilježi. Osnivanjem Turističke zajednice kantona cilj je ovu oblast potpuno urediti kreirajući jednistven sistem prijavljivanja svih smještajnih kapaciteta.

“Uspostavoljanjem elektronskog sistema prijave gostiju automatski ćemo imati informaciju gdje su gosti dolazili”, ističe Šibonjić.

S ciljem smanjenja sive ekonomije i problemom nelegalnih smještaja kroz inspekcijske nadzore bavila se i Kantonalna uprava za inspekcijske poslove. Primjer je upravo Visoko, gdje je zabilježeno da je nakon toga veliki broj subjekata izvršio prijavu djelatnosti.

“To će, u svakom slučaju, biti korisno samim turistima kada znaju da dolaze kod provjerenih vlasnika i u provjerene smještajne kapacitete”, naglasio je Besim Spahić, direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Zeničko-dobojskog kantona.

Kroz institucionalizaciju turizma svakako se mogu ostvariti i dodatni prihodi. Cijena boravišne takse od dvije konvertibilne marke, barem prema najavama, trebala bi biti korigovana.

“Dvije marke nisu ništa. Tri, ipak, na broj, na ekonomiju obima znače nam nešto”, kaže Šaban Ibrišimović, direktor Turističke zajednice Zeničko-dobojskog kantona.

Turizam kao privredna grana, uz sistemsko ulaganje sa svih nivoa vlasti u Zeničko-dobojskom kantonu doživljava svoj procvat i samo na jednistven i uvezan sistem svih općina i gradova može se turistima ponuditi prava turistička priča.

Zenit.ba

Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter

   
Radio Kakanj