Donosimo detalje kako će izgledati izbori 2026. s novim tehnologijama: Automatska dostava rezultata

Visoki predstavnik Christian Schmidt je u četvrtak donio odluku kojom je omogućeno finansiranje uvođenja novih tehnologija u izborni proces u Bosni i Hercegovini. Članica Centralne izborne komisije Irena Hadžiabdić je za Klix.ba pojasnila kako bi trebali izgledati novi izbori.
Oglas

Hadžiabdić je pojasnila da kamere neće biti na biračkim mjestima i da one nisu ni bile dio studije izvodljivosti. U studiji izvodljivosti je predložena implementacija dvije testirane tehnologije koje su se najbolje pokazale na pilot projektima na lokalnim izborima 2024. godine.

“To je optičko skeniranje glasačkih listića i njihova automatska dostava rezultata. To je projekat koji smo testirali u sedam izbornih jedinica. Drugi projekat je biometrijska identifikacija koji je testiran u Brčko distriktu na 138 biračkih mjesta. On je značio provlačenje biometrijskih identifikacionih dokumenata kroz uređaj i uzimanje otiska prsta radi potvrde identiteta. Te dvije tehnologije i njihovu upotrebu smo predložili na svim biračkim mjestima. Ta studija izvodljivosti je usvojena na Zastupničkom domu, još se nije našla na dnevnom redu Doma naroda”, pojašnjava Hadžiabdić.
Dalje navodi da u Izbornom zakonu postoji član 20, tačka 16e, koji kaže da će CIK donijeti posebni akt o ispunjenosti tehničkih uslova za primjenu specifičnih izbornih tehnologija na sljedećim izborima.

“Da bi mi donijeli taj poseban akt o implementaciji trebamo uraditi i pilot projekte i studiju izvodivosti, što smo uradili, i nabaviti opremu. Ovim izmjenama zakona i dopunama zakona o finansiranju stvoreni su uslovi za nabavku opreme. Oprema mora biti funkcionalna. To će sada podrazumijevati upućivanje budžetskog zahtjeva prema ministarstvu finansija, odobravanje tog zahtjeva u roku od sedam dana, dostava sredstava na račun CIK-a, u našoj komisiji priprema tenderske dokumentacije za nabavku uređaja za biometrijsku identifikaciju i za nabavku skenera za sva biračka mjesta. Taj proces može trajati više mjeseci, nabavke su kompleksne, a onda ćemo morati kad izaberemo na međunarodnom tenderu najpovoljnijeg dobavljača koji ispunjava uslove i ima mogućnost da tu opremu dostavi u što kraćem roku”, kazala je Hadžiabdić.
Oglas

Pojasnila je da će se i oprema morat čekati više mjeseci jer će se morat proizvesti, te da ni sama ne zna ko u potencijalni dobavljači, a da su neki poznati jer su već radili sa sličnom opremom.
Nakon dolaska opreme, morat će se organizovati treninzi ne samo tehničkog osoblja i izborne administracije, nego i edukaciju birača jer se mijenja proces brojanja i birači moraju znati da umjesto da glasački list ubacuju u kutiju, oni ga skeniraju i time listić bude i ubačen u kutiju i prebrojan.

“Kod same identifikacije sada će se uzimati i otisak prsta birača”, kazala je Hadžiabdić.
Navodi da CIK u poslu ne smije ostati sam i da apeluju na sve institucije da se uključe i da su već dopisom tražili da ministarstva i agencije pošalju svoje predstavnike koje bi pomogli.
“Do sada smo dobili predstavnike sljedećih institucija spremne da nam pomognu u jednom jakom koordinacionom timu, jednoj operativnoj grupi. Za sada su to predstavnici IDEEA, Ministarstva prometa i komunikacija, Agencije za javne nabavke, predstavnici Agencije za zaštitu podataka. Još uvijek čekamo da nam ministarstvo finansija i ministarstvo sigurnosti dostave svoje predstavnike. Za sada je ovo dovoljno da već naredne sedmice počnemo praviti operativni plan”, zaključila je Hadžiabdić.

Klix.ba

Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter

   
Radio Kakanj