Pelet iz BiH ponovo tražena roba u EU

Izvoz peleta u prvih šest mjeseci ove godine “teži” je za 4,28 miliona KM u odnosu na isti period lani, što ukazuje na povratak starih kupaca, postepenu stabilizaciju tržišta i oporavak domaćih proizvođača.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, u prvoj polovini ove godine iz BiH je izvezeno 38,76 miliona kilograma peleta u ukupnoj vrijednosti od 12,84 miliona KM. U istom periodu lani izvezeno je 24,6 miliona kilograma, čija je vrijednost iznosila 8,56 miliona KM.
Najveći pojedinačni kupac peleta iz BiH u prvoj polovini ove godine bila je Slovenija, koja je ovaj proizvod uvezla u vrijednosti od 4,73 miliona maraka, što je znatno više u odnosu na isti period lani, kada je taj iznos bio 2,88 miliona KM.
Na drugom mjestu po vrijednosti izvoza našla se Italija, koja je ove godine iz BiH uvezla pelet u vrijednosti od 4,14 miliona KM. Prošle godine tu poziciju je držala Srbija, sa uvozom vrijednim 1,89 miliona maraka. Ove godine Srbija se spustila na četvrto mjesto, iza Hrvatske, koja je takođe povećala uvoz ovog energenta iz BiH.
Predstavnik proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović istakao je za “Glas” da trenutni nivo izvoza ne predstavlja prijetnju domaćoj ponudi i nalazi se u okviru višegodišnjih trendova.
“To je bio standard i prije poremećaja na tržištu. Recimo 2020. godine izvoz je iznosio oko 75.000 tona. Sada se kupci polako vraćaju i možemo reći da je ovo stabilizacija. Cijene doduše još nisu na nivou kao prije krize, ali sve se polako vraća u normalu“, rekao je Ivanović.
On dodaje da je, uprkos porastu izvoza, domaće tržište stabilno snabdjeveno i da nema opasnosti od nestašica.
“Ne postoji rizik da ostanemo bez peleta, kao što je bio slučaj 2022. godine. Tokom godine imamo mrtvu sezonu, kada se završi sezona grijanja i tada uobičajeno počinje izvoz. Imamo sasvim dovoljne količine, pa čak i višak koji plasiramo na inostrano tržište. To je trend koji traje već deset godina i ne ukazuje na bilo kakav poremećaj“, pojasnio je on.
Prema njegovim riječima, kapaciteti proizvodnje su dovoljni, uz uslov da bude dostupno dovoljno sirovine.
“Ako bude sirovine, ne očekujemo poremećaje. Uticaj na veću potražnju sigurno je imala i jaka prošla zima, kada su potrošene sve zalihe koje su postojale nakon blage sezone ranije. Italija je naš najveći kupac, ali i Slovenija, a u posljednje vrijeme javljaju se i zainteresovani iz Austrije. Ipak, još nismo dostigli vrhunski nivo proizvodnje i kvaliteta za ta tržišta“, naveo je Ivanović.
Tradicionalno, proizvođači iz istočnog dijela Srpske pelet plasiraju u Srbiju i Sjevernu Makedoniju, ali uprkos tome peleta ima više nego što domaće tržište troši.
“Zato je izvoz za nas nasušna potreba. Naš savjet proizvođačima je da ne dižu cijene drastično. Sadašnja cijena od oko 450 KM po toni dobra je i za kupce i za proizvođače. Sve ispod toga je gubitak. Ono što bi moglo izazvati probleme je nagli dolazak zime i nedostatak sirovine, što bi dovelo do smanjenja proizvodnje. Ali za sada ne očekujemo velike skokove cijena“, istakao je Ivanović.
Prema podacima UIO BiH je od januara do kraja juna ove godine uvezla 205.824 kilograma peleta u vrijednosti od 77.957 KM. Podaci govore da su u istom periodu lani na tržište BiH stigla 124.264 kilograma peleta vrijednog 43.508 KM. Najviše peleta ove godine uvezeno je iz Hrvatske i Njemačke.
capital.ba
Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter