Gigantska tražilica Google slavi 25. rođendan

Život, posao i svakodnevica ljudi na cijelom svijetu više nije zamisliv bez jedne tražilice – Googlea, koji danas slavi 25. rođendan. A cijeli svijet gugla.

Tražimo informacije preko Googlea, puštamo Google Map da nas navigira, gledamo razna videa na YouTubeu a u međuvremenu i operativni sistem za mobilne uređaje Android pripada Googleu.

Priča o Googleu počinje u jednoj garaži, južno od San Franciska i nedaleko od Univerziteta Stanford, kada su informatičari Larry Page i Sergey Brin radili na iznalaženju metode kojom bi se pretraživao internet. Oni su bili vođeni jasnom vizijom: „Želimo organizirati informacije u svijetu i svima ih učiniti dostupnim”, rekao je prije 25 godina Larry Page. Google pomaže ljudima kako na poslu tako i u svakodnevnom životu: da obave poslove, odu kod frizera, kupe ono što im je potrebno.

Google je brzo rastao, za njegove kritičare prebrzo. Zato oni upozoravaju od njegovog monopola na tržištu. Eksperti smatraju da je opasnost od monopola u digitalnom svijetu velika a da su zakoni stari. Protiv Googlea je u toku nekoliko procesa pred evropskim sudovima zbog zloupotrebe tržišta. U posljednjem je Google osuđen na rekordnu kaznu od 4,1 milijarde eura.

Danas cijeli svijet gugla

Činjenica je, međutim, da danas cijeli svijet gugla. Svako ko traži informacije na Google-u ostavlja iza sebe digitalne tragove. Najčešći pojmovi za pretraživanje posljednjih godina su “vrijeme”,”google”, “facebook”, “amazon”, “youtube”, “corona” ili riječi koje se odnose na iPhone generaciju. Podaci američkog pretraživača Googla, osnovanog tačno prije 25 godina – dakle 4. septembra 1998. godine, također su odraz društvenih trendova u Njemačkoj. To je posebno vidljivo po godinama i to ako pogledate pojmove, čiji se broj pretraživanja u određenoj godini višestruko povećavao.

Tako na primjer, pretraga za “firefox-om” pokazuje najbrži porast u 2004-oj, nakon što je Mozilla te godine predstavila javnosti svoj internet pretraživač odnosno browser. Prema navodima kompanije, za manje od godinu dana Firefox 1.0 je preuzet više od 100 miliona puta. Sljedeće godine, pored novog satelitskog servisa Google Earth i pojmovi kao što su “tokio hotel” spadaju u one, koji bilježe vrtoglav rast u Njemačkoj. To je u vezi sa prvim albumom „Schrei” (Krik) tinejdžerskog benda iz Magdeburga, koji se te jeseni popeo na vrh njemačkih top lista.

U 2007-oj godini su studentske socijalne mreže „schülervz” kao i „schüler vz” među pet top-kandidata – sve do dolaska Facebooka, koji postaje sve popularniji.

2009. godine fudbaler Robert Enke nekoliko puta više se gugla nego ranije. Njemački golman i reprezentativac, koji je patio od depresije dugi niz godina, u novembru 2009. je u 32. godini, oduzeo sebi život.

Naredne 2010. godine je pobjeda na Evroviziji pjevačici Leni Meyer-Landrut donijela mjesto jednog od tri najbolja „penjača” u Google pretragama. 2011. godina pokazuje povećan broj prijava za «kinox.to» i “movie2k.to”, što govori u prilog činjenici da strah i ustručavanje od gledanja piratskih kopija filmova u Njemačkoj nije baš bio veliki.

Google bilježi trendove

2014. godina prošla je u znaku Svjetskog prvenstva u fudbalu u Brazilu. “wm2014” i “wm” su dva najtraženija pojma na popularnom pretraživaču. Nakon tragedije, koja je zadesila Michaela Schumachera, informacije o bivšem prvaku svijeta u Formuli 1 se krajem 2013. godine, nakon što je doživio tešku nesreću na skijanju, najviše traže na Googleu.

Potraga za “pokemon go” bila je Googleov hit u 2016. godini, kada ova igra za pametne telefone i tablete dolazi na tržište a igrači traže male životinje u stvarnom okruženju. Zanimljivo: 2017. je jedan od pet najboljih pojmova u Googleu riječ “kalendar 2018”.

2020. godina je u znaku pandemije: “korona”, “korona virus”, “korona Njemačka”, “korona brojke”, su glavni pojmovi za pretraživanje, koji označavaju trend, ispred pojma „us wahl” (američki izbori), koji je prevladavao u novembru, kada se radilo o tome hoće li Donald Trump uspjeti da ostane na mjestu predsejdnika, do čega nije došlo.

Ovom godinom do sada dominira pojam „umjetna Inteligencija (AI): “chatgpt” i “chat gpt” su na vrhu pretrage u 2023. godini. Korisnici uz pomoć AI chatbot formulišu tekstove i kreiraju prezentacije.

dw.com

Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter

   
Back to top button