Švedski muzičari traže zabranu učešća Izraela na takmičenju za pjesmu Evrovizije zbog rata u Gazi

Više od 1.000 švedskih muzičara pozvalo je Evropsku radiodifuznu uniju (EBU) da isključi Izrael iz takmičenja za pjesmu Evrovizije zbog rata u Gazi.

U otvorenom pismu koje je objavio švedski list “Aftonbladet”, umjetnici iz zemlje domaćina Evrosonga, Švedske, naveli su kako očekuju da će organizator biti dosljedan u stavu prema zemljama koje “krše demokratske vrijednosti i ljudska prava”.

Pozivajući se na činjenicu da je Rusiji zabranjeno takmičenje 2022. godine zbog rata s Ukrajinom, više od 1.000 umjetnika potpisnika pisma naglasilo je da se isti princip mora primijeniti na Izrael.

Kao odgovor na ranije pozive, EBU je objavio da Izrael neće biti isključen iz takmičenja, rekavši da želi zadržati status takmičenja kao “apolitičnog događaja koji ujedinjuje publiku širom svijeta kroz muziku”.

Među onima koji su potpisali peticiju su Ana Ternhajm, Erik Sade, Peg Parnevik, Robin, Mauro Skoko, Silvana Imam, Timbuktu, Sabina Ddumba, Viagra Bojs, Njukid, Petra Marklund, Daniel Adams-Rej, Malena Ernman, Marit Bergman i Miriam Brajant .

Nisam imao srca da zatvorim oči pred onim što se dešava, volim Melodifestivalen i ESC i sve ono za šta se oni zalažu. Ne mogu podnijeti da se kredibilitet uništava na ovaj način, piše Erik Sade.

Umjetnici vjeruju “da EBU, dozvoljavajući učešće Izraela, pokazuje izuzetan dvostruki standard koji podriva kredibilitet organizacije.”

Učešće Izraela na ovogodišnjem takmičenju za pjesmu Evrovizije kritikovano je sa više strana. Između ostalog, 1.300 finskih muzičara zatražilo je od finskog Javnog servisa izvrši pritisak na organizatore ili bojkotuje takmičenje u Malmeu. Na Islandu su kritike dovele do neodlučne odluke da li će učestvovati.

Izrael je pokrenuo smrtonosnu ofanzivu na Pojas Gaze nakon prekograničnog napada Hamasa 7. oktobra, ubivši najmanje 26.637 Palestinaca i ranivši 65.387. Vjeruje se da je u napadu Hamasa ubijeno gotovo 1.200 Izraelaca.

Izraelska ofanziva ostavila je 85 posto stanovništva Gaze interno raseljenim zbog akutne nestašice hrane, čiste vode i lijekova, dok je 60 posto infrastrukture enklave oštećeno ili uništeno, prema podacima UN-a.

Anadolija

Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter

   
Back to top button