U Kraljevoj Sutjesci predstavljene „Osmanske isprave sutješkog samostana“

Ko smo, odakle dolazimo i zašto je važno čuvati svoje korijene predočeno je u djelu „Osmanske isprave sutješkog samostana“ autora profesora emeritusa Michaela Urinusa i Ane Papić. Promocija je upriličena u Crkvi svetog Ivana Krstitelja u Kraljevoj Sutjesci uz prisustvo eminentnih međunarodnih stručnjaka koji su zajedno sa autorima učestvovali u prikupljanju građe za ovo djelo koje je most između prošlosti i sadašnjosti i otvara vrata prema budućnosti.

Djelo „Osmanske isprave sutješkog samostana“ svjedočanstvo je jednog vremena. Uvršteni su dokumenti koji svjedoče o svakodnevnom životu, pravnim pitanjima i izdržljivosti franjevaca stoljećima. Na oko 400 stranica opisano je oko 600 isprava o ljudima tog vremena.

“Što se tiče knjige, a što će vjerovatno zanimati čitateljstvo koje je bude uzelo u ruku, u njoj su dokumenti koje čuvaju u našem samostanu u Bosni i Hercegovini, koji se na pravi pogled čine egzotični i strani, ali, zapravo, kada ih krenete prevoditi, onda vidite da je to riječ o svakodnevnom životu tog jednog povijesnog razdoblja”, kazao je Ursinus.

“Riječ je o dokumentima od 15. do 17. stoljeća a najstariji među njima je onaj iz 1483. godine. Riječ je o kopiji carske Ahdname koji je načinio Sejdi Mahmut”, navodi Papić.

Stvaranje je trajalo oko godinu dana, a autori su zajedno sa uglednim naučnicima iz Evrope i Sjedinjenih Američkih Država istraživali bogatu arhivsku građu sutješkog samostana, svjedoka suživota franjevaca i osmanske vlasti.

“Za mnogo okolnosti – na koji način je funkcionirala osmanska administracija i autoriteti na vlasti, što se tiče predstavljanja, potpisivanja, predstavljanja – ustanovili smo da nešto što je moralo biti obavezno odjednom nije bilo”, istaknuo je Nenad Moačanin, profesor na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Samostan svetog Ivana Krstitelja u Kraljevoj Sutjesci stoljećima je čuvar vjerskog, kulturnog i društvenog identiteta naše zemlje.

“Na ovaj način, otvarajući arhive našeg samostana koji čuva toliko turskih dokumenata, osvjetljujemo položaj katolika. Lijepo je se vratiti u prošlost, ali neka nam bude putokaz i sadašnjost i budućnost”, poručio je fra Bono Tomić, župnik i gvardijan samostana.

Historija živi među nama, svjedok je prošlih vremena, loših ili dobrih. Ali raduje činjenica da ovakva djela nastaju upravo zahvaljujući njoj jer čuvanjem historije čuvamo svoje korijene.

federalna.ba

Program Radio Kaknja možete slušati UŽIVO na ovom linku. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook | Instagram | Twitter

   
Radio Kakanj